karma dla otyłego kota

Jaka karma dla kota najlepsza w procesie redukcji wagi

Jaka karma dla kota najlepsza w procesie redukcji wagi

Z pewnością wielu właścicieli zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach choroba otyłości dotyka również koty. W sytuacji, gdy nasz pupil jest otyły, pierwszą podstawową zmianą w jego życiu powinny być nawyki żywieniowe. Odpowiednia karma dla kota i zbilansowana dieta to początek w walce z otyłością. Na rynku spotkać można wiele marek oraz rodzajów karmy. Dostępne są dla kotów małych i dużych, jak również młodych i starszych. Dlatego tak ważne jest, aby karma dla kota była odpowiednio dobrana w zależności od wieku i wagi. Wysokokaloryczne karmy nie sprawdzą się dobrze podczas diety odchudzającej. Nie liczy się to, ile kot będzie jadł, ale przede wszystkim, co trafia do jego miski.

Sprawdź akcesoria dla kota marki Happydreamer

Dlaczego to takie ważne?

Problem otyłości dotyka koty w różnym wieku. Może prowadzić do wielu różnych powikłań. Problemów ze stawami, gdyż koty posiadają bardzo delikatny szkielet. Również do niewydolności wielu organów wewnętrznych. Możemy temu wszystkiemu zapobiec, jeżeli w porę zareagujemy i ustalimy odpowiedni plan żywieniowy. Kot może stać się otyły również w wyniku objawów związanych z cukrzycą. W takim przypadku w doborze karmy z pewnością pomoże weterynarz. Jeśli jednak pupil po prostu je za dużo albo jego dietę zdominowała wysokokaloryczna karma dla kota, to czas na zmiany. Absolutnie niedozwolone jest głodzenie kota. Zbyt mała ilość pokarmu może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Nie można przeprowadzić utraty wagi w krótkim czasie. Zadbać należy na początek o zredukowanie kalorii występujących w posiłkach. Karma dla kota otyłego powinna być przede wszystkim bogata w białka i witaminy.

Najłatwiej przeprowadzić kurację odchudzającą stosując gotowe karmy, które kupimy w gabinetach lekarzy weterynarii. Koty wówczas powinny jeść wyłącznie taką karmę. Jednak ze względu na przyzwyczajenia smakowe można stopniowo wypierać starą karmę nową. Możemy dosypywać odrobinę nowej karmy do starej do czasu, aż kot się przyzwyczai i jedzenie zostanie całkowicie zastąpione. Dodatkowo ważne jest aby stosować się do zalecanych ilości wydawanych posiłków oraz do pory karmienia. Dopiero wówczas utrata wagi może postępować bez niekorzystnego wpływu na zdrowie.

dieta dla kota - jaka karma dla kota

Karma dla kota nie zrekompensuje ruchu

Powinno się o tym pamiętać. Gdy już odpowiednia karma dla kota zostanie wybrana i zmienione zostaną nawyki żywieniowe, zadbajmy o właściwą aktywizację ruchową.

Każdego kota można pobudzić do aktywności. Kot nawet z natury leniwy potrzebuje od czasu do czasu po prostu się z nami pobawić. Odpowiednia i zbilansowana dieta oraz aktywność poprzez zabawę to klucz w odzyskaniu dobrej kondycji i zdrowia. Dobrze dobrana karma dla kota dopiero w połączeniu z aktywnością ruchową da nam gwarancje na odzyskanie stabilnej i zdrowej wagi pupila. Zaowocuję to również na przyszłość. Nasz kot nabierze odpowiednich nawyków żywieniowym i po zakończeniu kuracji będzie jadł mniej normalnej karmy. Sami również nauczymy się jakie porcje podawać i w jakich porach dnia.

Czytajmy skład podany na opakowaniu

Wiele popularnych i ogólnodostępnych karm zawiera niestety więcej zbóż, niż jest to zalecane nie tylko otyłym kotom. Powinniśmy czytać skład podany na opakowaniu, aby karma dla kota, którą wybierzemy, tylko nie pogłębiła problemów z wagą albo co gorsza aby te problemy się nie zaczęły. Gdy dobrze poszukamy okaże się, że karmy zawierające więcej białka pochodzenia zwierzęcego i mięsa nie zawsze przegrywają cenowo z karmą uznawaną za mniej zdrową.